Моят начин: Чикамото Такуми
“През пролетта не успях да премина втората част на изпита и направих сериозен самоанализ”
Чикамото Такуми, 47-годишенРоден през декември, 45-та година на Шова в префектура ГифуЗапочва кендо в четвърти клас на основното училище в спортния център ИчибашиЗавършва общинската търговска гимназия в Аичи, след което и университета Аичи ГакуинРаботи в полицията на префекетура АичиНай-важни учители: Дайгоку Масафуми, Камеяма КацуроСъстезателна кариера:– 4 участия на Общояпонското първенство – 1 път шампион и…
Моят начин: Ивахаши Акинори
“Записвах всичко, което почувствах на тренировка и го използвах още следващия път.”
Ивахаши АкинориХоккайдо, 51 годиниРоден: Октомври 1967 в Шинтоцукава, ХокайдоЗапочва с Кендо: 4-ти клас в Шобукан, ХокайдоОбразование: Токайски университетПонястоящем: Надзирател в затвора СапороУчители: Късния Хироаки Танака, Казуо Фурокава, Акио Хашимото, Тадахиро Амийо, Сатору КанагиСъстезателна кариера: Индивидуално участие на Общояпонското първенство за служители на поправителни заведения Този път бях късметлия и успях да премина изпита за осми дан.…
Моите любими думи в Кендо: Meeting*
От Кайда Акира - Съветник към кендо федерцията на префектура Кагошима, Хачидан Ханши
Кайда сенсей е роден в 11-тата година на ерата Шова в префектура Кагошима (1936). Започва да се занимава с Кендо когато е второкурсник в гимназията. През втората си година като студент в университета в Кагошима заминава за Америка като представител на първата делегация в групата за Кендо приятелство и обмен между Япония и САЩ. След завършването…
Сонкьо
За произхода и значението на сонкьо в кендо
Статия от проф. Нагано Сусуму (Кьоши, 8-ми дан, Университет Мейджи) от списание Кендо Нипппон, Юли 2010 В кендо се изисква да правим сонкьо преди и след тачиай (двубой), както и по време на тренировка, предшествано или последвано от поклон. От къде произлиза тази традиция? В деншо (писмени анали) на школата по кенджуцу Катода Шинкаге-рю има…
Кендо нагледно
По записки от семинар с Хироши Канзаки сенсей (Кьоши, 8-дан) в Марсилия, Франция, 1-2 Юли 2017 г.
Тази статия ще бъде посветена на графичното изобразяване на някои от основните аспекти в практикуването, преподаването и състезанията в Кендо. Графиките и обясненията към тях, които ще бъдат публикувани, са събирани от различни източници, включително записки на участници в семинари с някои от най-известните японски сенсеи. Графиките имат за цел да подобрят разбирането на…
Кю-дан системата в Кендо
Кратък преглед на историята на степените в Кендо, тяхното значение и приложение.
Кю – Дан системата в Кендо Прогресът по пътя на Кендо има различни измерители, повече от които са с пределно субективен характер и поради тази причина е много трудно да бъде намерена общовалидна за всички практикуващи класификация. Историята обаче е доказала, че човек умее да се справя с предизвикателствата. Бидейки една от основите на дисциплината…
Японското влияние в комдо
Историята на Комдо - съвременното корейско фехтовално бойно изкуство и японското влияние върху него.
Много малко са хората, които биха имали трудност да свържат образа на безстрашните войни на честта – самураите и техните изящно изработени мечове – катана с тяхната родина – Япония. Идеализираният образ на представителите на японската феодална военна каста трайно е навлязъл в главозамайващия шарен водовъртеж на масовата култура и неслучайно е един от флагманите…
Тактиките в кендо
Изследване на тактикте в Кендо от Сотару Хонда.
В следващата статия бих искал да запозная читателите с тактиките в кендо. Още от началото уточнявам, че настоящия материал няма за цел да описвам как да се спечели състезание на ръба, а дори и извън правилата в кендо. Думата „тактика” се използва от много хора, като израз на начин да се спечели шияй на всяка…
Тридесетте кобудо школи
Статия за тридесетте кобудо школи - духовната съкровищница на Япония и живата история на бойните изкуства.
Шьошо-рю Явара Шошо-рю е школа по джуджуцу, изучавана от воините от клана Намбу и известна с мощните си ударни техники. През периода Бакумацуна учениците на школата било забранено да участват в мачове срещу воини от други кланове, затова и малко се е знаело за тази система извън пределите на областта Мориока по онова време. Съдейки…
Катате-цуки
Практически и теоретични съвети за един от най-трудните удари в кендо
Годината е 1970. Първото световно първенство по кендо се провежда в Токио. Индивидуалният финал при мъжете е между Тода Тадао( 8-дан Ханши, най-известният специалист по нито и джодан в момента, двукратен общояпонски шампион 62” и 64”), който играе в джодан и Мицуру Кобаяши – полицай от Осака. Мача се решава само с един ипон, който…
Цуба-зери-ай
Промени в правилата за японските училищни шампионати
Промените, които се споменават в настоящата статия вероятно няма да засегнат вашия тренировъчен процес сега или в бъдеще. Въпреки това, самия факт, че има официални промени в правилата за шияй за младите японски кендоки може да подсказва, че при необходимост такава промяна ще бъде приета и на по-глобално ниво и е задължително да бъде отбелязана…
Системата Шого
или какво е Ренши, Ханши, Кьоши и кога е въведена кю-дан системата
Всички кендоки са запознати с днешната система за присъждане на степени в кендо –дан степени от 1-ви до 8-ми включително. Знаем, че освен дан степените след 6-дан се присъждат специални степени – ренши, кьоши и ханши. Тази система се нарича „Шого” и за нея се знае сравнително малко, особено от кендоките извън странта на изгряващото…
Защо бяла хакама?
Разказ от легендарния Накаяма Хакудо затова защо в Юшинкан използват бели за тренировка
Юшинкан е токийското доджо на известния Накаяма Хакудо (1873-1958). Накаяма има изключително интересен и богат будо-живот – достига ханши степен в трите бойни изкуства подкрепяни от Общояпонската федерация по Кендо като същевременно е майстор в шиндо мунен-рю. Невъзможно е да се опише пълната биография на този човек в една статия, затова ще се концентрираме върху…
Привличането на будо
Будо навярно притежава универсална притегателна сила съдейки по огромната популярност, на която се радва по целия свят.
Будо като начин за развитие Будо навярно притежава универсална притегателна сила съдейки по огромната популярност, на която се радва по целия свят. Очарованието на будо най-ясно се усеща в момента на удрянето, мушкането, ритането, хвърлянето или захващането необходимо за отбелязване на трудно-уловимия иппон – окончателната победа над противника. Контрастът между лекото напрежение преди тренировка и…
Джодан-но-камае
от Чиба Масаши сенсей (8-ми дан Ханши). Той печели 3 пъти Общояпонския шампионат и е най-известният сенсей играещ джодан
Печелейки 3 пъти “короната” в Общояпонския шампионат на върха на популярността на джодан-но-камае, Чиба Масаши сенсей(8-дан, Ханши) е състезател, който блести най-ярко от всички. Помолихме го да ни каже на какво да обръщаме внимание, както и за тези техники, уникални за Чиба сенсей, които са родени от опита му досега. “Тай като, в крайна сметка,…