Сакакибара Кенкичи
Един самурай разкъсан между две епохи, без който модерното будо нямаше да е това, което е.
Tринадесетата година на ерата Бунсей (1830)… мястото е квартала Хироо в Едо – днес част от луксозния квартал на Токио – Шибуя. В скромна постройка, в семейството на Масутаро Сакакибара, гокенин или васал на шогуна от нисък ранг, се ражда момче – Томойоши (友善), първото от пет деца. Растейки в самурайско семейство от малък Томойоши…
Кратка историята на будо в училищната система на Япония
От реставрацията Мейджи до следвоенна Япония - как Будо намира своя път към училищата
От професор Мотомура Кийото(Женски университет по физическо възпитание Токио) Периода Мейджи (1868 – 1912) Модерната японска училищна система се въвежда през 1872-ра година – малко след началото на реставрацията Мейджи от 1868-ма година. По това време обекта на физическото възпитание, което днес се нарича “тайику”(букв. подхранване на тялото) се нарича “тайджуцу” (физическо упражнение). В последствие…
Обща генеалогия на корю школите
Схемата по-долу цели да спомогне по-лесната ориентация в десетките корю школи, тяхното развитие във времето и донякъде тяхната свързаност. Списъка е далеч от изчерпателен и ще бъде допълван – броя на класифицираните школи е няколко стотин, отбелязани са исторически по-влиятелните. Показаната йерархична връза не трябва да бъде приемана буквално, а по-скоро като ориентир за влияние…
Общояпонските първенства (III част)
Доминацията на джодан и младите кенши. Бумът на кендо е съпроводен с критики (от XVII до XXIV издание на турнира)
История на Общояпонските първенства по кендо(статия на сп. „Кендо Ниппон“ от бр.11 1994г. Възрастта на участниците е дадена за конкретния исторически момент. Част от информацията не е актуална.) III част Доминацията на джодан и младите кенши. Бумът на кендо е съпроводен с критики (от XVII до XXIV издание на турнира) През 1969г. Чиба Масаши печели…
Общояпонските първенства (II част)
Появата на младите шампиони. Междинен период, в който и четиридесетгодишните триумфират. (от VIII до XVI издание на първенството)
История на Общояпонските първенства по кендо(статия на сп. „Кендо Ниппон“ от бр.11 1994г. Възрастта на участниците е дадена за конкретния исторически момент. Част от информацията не е актуална.) II част Появата на младите шампиони. Междинен период, в който и четиридесетгодишните триумфират. (от VIII до XVI издание на първенството) На 8-мото издание на Общояпонското първенство по…
Общояпонските първенства (I част)
Началото на състезание оформило облика на една цяла епоха. Съревнованията на старото предвоенно поколение.(от I до VII издание на първенството)
История на Общояпонските първенства по кендо(статия на сп. „Кендо Ниппон“ от бр.11 1994г. Възрастта на участниците е дадена за конкретния исторически момент. Част от информацията не е актуална.) I част Началото на състезание оформило облика на една цяла епоха. Съревнованията на старото предвоенно поколение. (от I до VII издание на първенството) Началото на Общояпонските първенства…
Тридесетте кобудо школи
Статия за тридесетте кобудо школи - духовната съкровищница на Япония и живата история на бойните изкуства.
Шьошо-рю Явара Шошо-рю е школа по джуджуцу, изучавана от воините от клана Намбу и известна с мощните си ударни техники. През периода Бакумацуна учениците на школата било забранено да участват в мачове срещу воини от други кланове, затова и малко се е знаело за тази система извън пределите на областта Мориока по онова време. Съдейки…
Защо бяла хакама?
Разказ от легендарния Накаяма Хакудо затова защо в Юшинкан използват бели за тренировка
Юшинкан е токийското доджо на известния Накаяма Хакудо (1873-1958). Накаяма има изключително интересен и богат будо-живот – достига ханши степен в трите бойни изкуства подкрепяни от Общояпонската федерация по Кендо като същевременно е майстор в шиндо мунен-рю. Невъзможно е да се опише пълната биография на този човек в една статия, затова ще се концентрираме върху…
Светците на меча от ерата Шова
Информация за 4-ма от най-великите кендо учители в съвременното Кендо
Тази кратка статия ни представя „Showa no kensei“, или известните още като „светци на меча от ерата шова“. Тези кендисти са широко известни както в японската кендо общност така и в света на Кендо изобщо. Ето част от отличителните моменти в техния път: Такано Сасабуро 1862 г. – 1950 г. Ono-ha itto-ryu, Kendo hanshi. 1879…