Общояпонските първенства (II част)
Появата на младите шампиони. Междинен период, в който и четиридесетгодишните триумфират. (от VIII до XVI издание на първенството)
История на Общояпонските първенства по кендо
(статия на сп. „Кендо Ниппон“ от бр.11 1994г. Възрастта на участниците е дадена за конкретния исторически момент. Част от информацията не е актуална.)
II част
Появата на младите шампиони. Междинен период, в който и четиридесетгодишните триумфират.
(от VIII до XVI издание на първенството)
На 8-мото издание на Общояпонското първенство по кендо през 1960г. изведнъж бива свалена долната граница на възрастта на шампионите. Първенец в надпреварата става Кувахара Тецуаки (21-годишен), който е служител на фирмата Асахи Касей (производител на химикали, бел.пр.) от преф. Миязаки. Така той става най-младият шампион в историята на надпреварата и до ден днешен. Неговото основно оръжие са атаките от далечна дистанция, които го правят недосегаем за по-възрастни състезатели. Най-младият шампион дотогава е 32-годишен, но тази граница изведнъж спада с 11 години. Кувахара е значително по-млад и от участниците дори на въпросното състезание – 29- годишен е най-младият след него.

Тази победа оказва огромно влияние и донася значителна промяна. През следващата 1961г. броят на дебютиращите състезатели е 25, а през по-следващата 1962г., те са вече 32-ма. Сред тях има дори 19-годишен кенши. През 1960г. само двама от участниците са с възраст под тридесет години, но през 1963г., те са вече 19.
Но това не означава, че на младите им е лесно да печелят. За неопитните състезанието е изключително трудно психическо изпитание, докато калените възрастни кенши показват високо разположение на духа и успяват през една година да достигат до първото място. На 9-тото Общояпонско първенство победител става 41-годишният Ибо Кийоцугу, който на полуфинала побеждава тогавашния студентски първенец Ето Такайоши, а на финала – Конума Хироши. Ибо е състезател, който е сред кандидатите за титлата още в първите издания на първенството и когато най-сетне я спечелва става първият шампион над четиридесетгодишна възраст.

През следващата – 1962г., първенец е 23-годишният фирмен служител Тода Тадао, който оборва конкуренцията със своя джодан-но-камае. Тода е първият от няколкото млади джодан кенши, които в идните години успяват да постигнат повече от една общояпонска титла и да се превърнат в „главни герои“ в историята на първенствата. Такива са Чиба Масаши и Кавадзое Тецуо.
На следващото – 11-то първенство, шампион става друг „обичаен заподозрян“- 40-годишният Яно Таро, който побеждава на финала първенецът от предходното състезание – Тода Тадао. Последният е сполетян от същата нерадостна съдба като Накамура Таро – да отпадне на финал, след като е бил на крачка от първия в историята дубъл. Въпреки това, още на следващата година, Тода се връща на върха след като побеждава на финала състезател от Токийската полиция (Кейшичьо) Нишияма Ясухиро и става вторият човек с повече от една обощояпонска титла. На въпросното издание на шампионата (12-то , 1964г.) освен победителят Тода и вице-шампионът Нишияма, почетната четворка е допълнена от други двама състезатели на възраст под тридесет години – Накамура Такеши и Ето Такайоши. За пръв път в историята младите кенши доминират по този начин.

Следващата година Нишияма става шампион, на 29-годишна възраст. От тази победа насетне, започва дълъг период на превъзходство на полицаите.
През 1966г., на 14-тото Общояпонско първенство, победител става друг колега на Нишияма от Кейшичьо – младият джодан, Чиба Масаши. Тогава той е на 22 години и носител на пети дан. Следващата година той стига до финала и се надява да постигне това, което Накамура Таро и Тода Тадао не са успели – втора поредна титла. На въпросния мач младият Чиба се изправя срещу 41-годишния полицай от префектура Хього – Хотта Кунихиро. В единоборството на двамата джодани, пръв бележи Чиба, но Хотта успява да изравни. Вече в продължението, Чиба опитва коте и убеден, че е отбелязал иппон се отдръпва без заншин, но Хотта го настига и отбелязва мен. Така и Чиба не успява да достигне до лелеяната поредна победа.

Следващата година, на 16-тото издание на първенството бива подобрен рекорда за най-висока възраст на победителя. 45-годишният Ямадзаки Масахира (държавен служител, преф. Ниигата) побеждава убедително на финала Тода Тадао, отново в мач на двама състезатели джодан.
Като цяло това е период в историята на Общояпонските първенства, в който се сблъскват младоците, които за пръв път са хванали шинай след войната, и опитните кенши представители на предвоенното поколение. Резултатите от техните срещи са винаги непредвидими. Друг характерен момент за този период е големият брой на шампиони използващи джодан-но-камае, без оглед на тяхната възраст. През тези девет години, само трима победители не са джодан – Кувахара, Яно и Нишияма. Тази тенденция продължава и насетне.
Превoд: Мартин Димитров
VIII Общояпонско първенство (1960г.) | Кувахара Тецуаки |
IX Общояпонско първенство (1961г.) | Ибо Кийоцугу |
X Общояпонско първенство (1962г.) | Тода Тадао |
XI Общояпонско първенство (1963г.) | Яно Таро |
XII Общояпонско първенство (1964г.) | Тода Тадао |
XIII Общояпонско първенство (1965г.) | Нишияма Ясухиро |
XIV Общояпонско първенство (1966г.) | Чиба Масаши |
XV Общояпонско първенство (1967г.) | Хотта Кунихиро |